31.07.2012

Kurki! Zapiekanka makaronowa na ciepły dzień.


Co roku moim obowiązkowym daniem w kurkowym sezonie jest makaron i jajecznica. Tym razem, pod inspiracją Hani-Kasi, postanowiłam zapiec je z dodatkiem szynki. Kurki doskonale podkreślają kremowy sos, a ja otrzymałam świetny letni obiad dla całej rodziny.

 

Zapiekanka makaronowa z szynką i kurkami /4 porcje/
300 g makaronu penne
280 g świeżych kurek
200 g szynki
3 łyżki kwaśnej śmietany
2 łyżki twarożku kremowego (u mnie trójkącik serka topionego)
1 średnia cebula obrana i pokrojona w kostkę
kilka gałązek posiekanej natki pietruszki
4 łyżki tartego parmezanu lub podobnego sera
4 łyżki tartego żółtego sera
2 łyżki oliwy
świeżo zmielony czarny pieprz
sól
zioła prowansalskie
 
Makaron ugotować.
Na oliwie smażyć cebulę, dodać kurki i pokrojoną w paseczki szynkę. Trzymać na średnim ogniu, aż kurki zmiękną. Dodać śmietanę i serek topiony, doprawić, podgrzewać ok. 2 minut. Całość wymieszać z makaronem i pietruszką. 
Przełożyć do naczynia żaroodpornego, posypać parmezanem, żółtym serem i suszonymi ziołami. Zapiekać ok. 30 minut w 180 stopniach.

29.07.2012

Babcine. Fale Dunaju.


Było o Dunajcu, no to teraz Dunaj. Tak, zdaję sobie sprawę z tego, że to dwie zupełnie inne rzeki i to nawet leżące w znacznej od siebie odległości. Jeśli jednak chodzi o to ciasto, to nieważne fale jakiej rzeki miało przypominać. Ważne, że każdy już po pierwszym kęsie wie, że będzie prosił o dokładkę. Delikatne, przypominające piaskową babkę, ciasto, lekki, budyniowy krem, słodka polewa i przełamujące słodycz wiśnie. Dla mnie ideał.


Fale dunaju /forma ok. 24x28, 30 kawałków/
ciasto:
kostka margaryny
6 jaj
2 szkl. mąki
szkl. cukru
ekstrakt z wanilii lub cukier waniliowy
2 łyżki kakao
2 łyżeczki proszku
wiśnie świeże lub z kompotu

Margarynę utrzeć z cukrem i dodawać po 1 żółtku, cały czas miksując. Dodać mąkę z proszkiem do pieczenia i delikatnie wymieszać masę z ubitą pianą z białek.
Ciasto podzielić na dwie części. Jedną część wyłożyć na blachę, do drugiej dodać kakao i 2 łyżki wody po czym wyłożyć na jasna część. Na wierzchu układać owoce. Piec ok. 45 minut w 180°C.

krem:
200g masła
1/2 litra mleka
1/2 szkl. cukru
2 łyzki mąki ziemniaczanej
2 łyżki zwykłej
ekstrakt z wanilii lub cukier waniliowy

Z mleka, cukru i mąki ugotować budyń. Ostudzony dodawać stopniowo do miękkiego masła. Gdy ciasto ostygnie, posmarować je kremem.

polewa:
1/2 kostki margaryny
1 szkl. cukru pudru
2 łyżki kakao
2 łyżki wody

Wszystkie składniki na polewę rozpuścić w garnku. Gdy ostygnie oblać nią ciasto.

28.07.2012

Pieniny.

 wegetariański kebab - Tasty flying kebab, Nowy Targ

zupa pomidorowa i szarlotka - Karczma u Madejów, Szczawnica

 pierogi i ryba - Biały Domek, Sromowce Niżne


Wróciłam z Pienin. Wyjazd niesamowicie aktywny, ale też jednocześnie wypełniony dobrym jedzeniem. Mieszkałyśmy w Sromowcach Niżnych, przejazdem odwiedziłyśmy Nowy Targ i Niedzicę. Jednego dnia wejście na Trzy Korony, innego rowerowa wyprawa do oddalonej o 12km Szczawnicy. Uzależniłam się chyba od biegania, bo skorzystałam z możliwości oddania wypożyczonego roweru w Szczawnicy i wróciłam, biegnąc obok mojej przyjaciółki jadącej na rowerze. Cudowny bieg wzdłuż wijącego się Dunajca. Zaraz po zjedzonej na miejscu zupie pomidorowej i spacerze wokół miasta.
Agnieszka swoim zwyczajem, jak przy każdym pobycie w górach, musiała spróbować tamtejszej szarlotki z lodami. Ja za to zawsze próbuję miejscowych pierogów. Podaję adresy naprawdę wartych odwiedzenia knajpek i restauracji oraz odsyłam do relacji i zdjęć na porannych inspiracjach. Teraz szykuję dla was dużą dawkę przepisów. Muszę nadrobić zaległości :)
 Pizzeria Dunajec, Sromowce Niżne

21.07.2012

Sernik na zimno z galaretką i bananami.


Emma podczas swojego pobytu u mnie, przekonała mnie do sernika na zimno i gdy tylko przyszła nadarzająca się okazja, postanowiłam przygotować go po raz drugi. Wybrałam brzoskwiniową galaretkę i banany jako dodatek, ale oczywiście składniki te można, według własnych upodobań, dowolnie modyfikować. Delikatny ser i lekko rozmoczone biszkopty sprawdzą się w wielu różnych kombinacjach. Prosto, szybko, smacznie. Ideał?


Sernik na zimno z galaretką i bananami /24x24cm, 16 dużych kawałków/

800g naturalnego serka homogenizowanego
6 czubatych łyżek cukru
250ml śmietany kremówki
2 łyżki żelatyny
1 banan + sok z cytryny
120g biszkoptów
2 owocowe galaretki

Formę wyłożyć folią spożywczą, ułożyć biszkopty i skropione sokiem z cytryny plasterki banana.
Śmietanę ubić na sztywno. Pod koniec ubijania dodając cukier, a następnie stopniowo dodawać serek homogenizowany.
Żelatynę rozpuścić w niewielkiej ilości gorącej wody, lekko przestudzić i dodać do masy serowej. Krótko zmiksować i wylać na biszkopty. Wstawić do lodówki.
Gdy stężeje, wylać przestudzoną galaretkę. Wstawić ponownie do lodówki i podawać, gdy całkowicie stężeje.

20.07.2012

Czas na herbatę i drożdżowe muffiny z wiśniami.


Pochmurne niebo, nuta słodyczy i doskonała herbata. Na straganach króluje tyle sezonowych owoców i warzyw, że nie mogąc zdecydować się na konkretny gatunek, wybieram wszystkie. Wracam do domu, a potem co kilka minut odwiedzam kuchnię w poszukiwaniu owoców lata. Fajnie jest znaleźć wtedy jeszcze kilka, ocalałych po napadzie domowych drożdżozerców, muffinów. Parzę herbatę. Stara, wysłużona, filiżanka praprababci ogrywa główne skrzypce. Potem słodko-kwaśne bułeczki w różowych foremkach - popołudnie staje się leniwe.


Herbata, którą tu polecam, to Honeybush. Jej lekko słodki, miodowy aromat doskonale dopełni smak każdego drożdżowego ciasta.


Drożdżowe muffiny z wiśniami /12 sztuk/
250g mąki pszennej
3 łyżki cukru
25g świeżych drożdży (lub 7g suszonych)
100ml ciepłego mleka
3 łyżki miękkiego masła
1 jajko

dodatkowo: 250g wiśni + 3 łyżki cukru pudru i szczypta cynamonu

Mąkę przesiać do dużej miski. Do drożdży dodać 1 łyżkę cukru, 1 łyżkę mąki i mleko. Wymieszać i odstawić na kilkanaście minut.
Do mąki dodać żółtko, drożdżowy zaczyn i pozostały cukier. Dokładnie wyrobić ciasto. Odstawić na godzinę.

Wiśnie umyć i wypestkować, wymieszać z cukrem i cynamonem, odlać nadmiar soku.
Ciasto rozpłaszczyć na blacie na grubość ok. 1,5cm. Szklanką wycinać kółka, umieścić je w muffinowych foremkach. Dodać po 1 łyżeczce nadzienia i przykryć drugim, o połowę cieńszym plackiem ciasta. Gotowe posmarować białkiem jaja.

Muffiny piec ok. 20 minut w 180°C.

18.07.2012

Jak jagoda w zupę.


Jeśli ktoś idąc ulicą posyła życzliwy uśmiech do każdego przechodnia, powinien być uznany za optymistę czy wariata? Nieważne. Z dwoma pudełkami jagód w torbie, podjadając śliwki z dużego worka i trzymając świeżo kupioną, ale już ulubioną książkę, nie sposób nie mieć dobrego humoru. Dołóżmy do tego chwilową przerwę  na przebłyski słońca zza ciężkich, burzowych chmur i wychodzi pozytywna owocowa zupa z małymi twarogowymi kluseczkami jako dodatek.


Zupa owocowa z kluskami /4 porcje/
(magazyn "Bistro", wrzesień 2011) 

600g owoców (u mnie jagody, borówka amerykańska i porzeczka, ale można też dodać wiśnie, maliny...)
100g cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej

Owoce umyć, obrać z szypułek i gotować w 1,5 litra wody. Gdy zmiękną, zdjąć rondel z ognia i przetrzeć owoce przez sito. Dodać cukier i mąkę rozpuszczoną w niewielkiej ilości wody. Całość zagotować. Po wystygnięciu przełożyć zupę do lodówki.

kluski:
100g mąki
100g białego sera
1 jajko
2 łyżki cukru

Z podanych składników zagnieść ciasto. Wyłożyć na blat podsypany mąką. Formować niewielkie wałeczki o średnicy ok. 1-1,5cm i pokroić je na małe kluski. Wrzucać na osolony wrzątek, gotować kilka minut.
Zupę wyjąć z lodówki, dodać do każdej porcji łyżkę śmietany lub jogurtu i kluseczki.

16.07.2012

Na zielono. Kurczak z bobem w sosie pesto.


Tymczasową nieobecność i małe zaniedbanie blogowej sfery mogę usprawiedliwić wyjazdami i brakiem mojej obecności przed ekranem komputera. Za mną dołączenie do biegowego klubu, stukilometrowa sztafeta i masa ugotowanych i na szybko zjedzonych makaronów. Teraz kurczak, bób i trochę zieleni na talerzu. Dla pochwały sezonowych strączków i jeszcze niedawno nielubianego przeze mnie bobu. W tej odsłonie znakomity, więc polecam.


Piersi z bobem w kremowym sosie z zielonego pesto /4 porcje/
(przepis z kwestiismaku

2 piersi z kurczaka
ok. 4 łyżki mąki
2 łyżki oliwy z oliwek lub oleju
4 łyżki zielonego pesto
200ml śmietanki kremowej 30%
4 łyżki listków świeżego tymianku
1 szkl. ugotowanego i obranego bobu
sól i świeżo zmielony czarny pieprz

Ugotować bób w osolonej wodzie, obrać. Piersi kurczaka opłukać, osuszyć, odciąć włókna, kostki, przekroić w poprzek na cieńsze filety. Oprószyć solą i obtoczyć w mące. Smażyć na oliwie na średnim ogniu przez około 7 minut z każdej strony, aż będą ładnie zrumienione i miękkie w środku.
Na patelnię z kurczakiem dodać zielone pesto, wymieszać i wlać śmietankę. Zagotować i doprawić świeżo zmielonym czarnym pieprzem i ewentualnie solą.
Dodać ugotowany i obrany bób oraz tymianek. Gotować na małym ogniu jeszcze przez chwilę, aż sos zgęstnieje. Podawać z ziemniakami z wody.

Kaloryczność bez ziemniaków:

10.07.2012

Chlebek bananowy z brzoskwiniami.


Ochota na ciasto, dojrzałe banany leżące w koszyku i dwie małe brzoskwinie z któregoś znajomego ogrodu. Padło na bananowe. Bananowy chlebek kojarzy mi się przede wszystkim z zimowymi i jesiennymi wieczorami spędzonymi na kanapie w ciepłych skarpetkach. Wystarczy jednak dodać do niego świeżość sezonowych owoców by zamienił się w ciasto idealne nawet na upał. Zapach i smak godny zarówno grudniowego jak i lipcowego wieczoru.

Ciasto jest nie za słodkie, z wyróżniającym się smakiem skarmelizowanych bananów. Doskonale komponuje się z mrożoną kawą lub herbatą, a wierzch chrupie dzięki migdałom.
Więcej bananowych chlebków znajdziesz w oprawionym zdjęciami spisie ciast z mojego bloga.


Chlebek bananowy z migdałami i brzoskwiniami /30x12cm, 12 plastrów/
120g masła
120g cukru
120g mąki pszennej
120g mąki pszennej pełnoziarnistej
2 jajka
1/2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody
3 łyżki siekanych migdałów
3 duże banany
2 brzoskwinie, obrane

Miękkie masło utrzeć z cukrem. Dodać jajka, mąkę, ekstrakt, proszek do pieczenia i sodę. Banany obrać, rozgnieść widelcem i też dodać do ciasta razem z dwiema łyżkami migdałów i pokrojonymi brzoskwiniami.

Piekarnik rozgrzać do 180°C. Formę wysmarować masłem, wlać do niej ciasto, posypać pozostałymi migdałami. Piec 50-60 minut, do suchego patyczka.

9.07.2012

Spaghetti i oliwki, czyli makaron.


Zdecydowanie za mało było tu ostatnio makaronów. Tytuł bloga do czegoś zobowiązuje, więc teraz już szybko nadrabiam braki. W sam raz do akcji Kuchnia Bardzo Włoska. Kto by się nie skusił na taką śródziemnomorską michę? Ja skuszę się nawet gdy za oknami rządzą wysokie temperatury. Jeszcze trochę pietruszki i zapraszam na obiad.


Spaghetti z oliwkami i anchois /4 porcje/
3 łyżki oliwy z oliwek
2 drobno posiekane ząbki czosnku
10 odsączonych i posiekanych filetów anchois z puszki
140g czarnych oliwek
1 łyżka osączonych i opłukanych kaparów
450g pomidorów
szczypta pieprzu cayenne
sól
400g spaghetti

dodatkowo: 2 łyżki posiekanej świeżej natki pietruszki

Na patelni rozgrzać oliwę, dodać czosnek i smażyć na małym ogniu, często mieszając. Dodać anchois i rozgnieść widelcem, następnie dodać oliwki, kapary oraz pomidory. Doprawić, przykryć i gotować 25 minut na wolnym ogniu.
Makaron ugotować al dente. Wymieszać z sosem i podać z natką.

7.07.2012

Nie tylko wirtualne wspólne gotowanie. Lasagne z rybą.


Razem z Emmą przyjechała do mnie grubaśna książka. Przepełniona makaronowymi wstążkami, kokardkami i nitkami, zachwyciła mnie od pierwszej chwili. Coś w stylu kuchni śródziemnomorskiej, tak jak lubię najbardziej.
Hmm. Dzisiaj ryba. Znowu? Przecież ja rzadko jadam ryby. Może to ten wpływ upału i tęsknoty za słonymi uderzającymi o brzeg falami, a może towarzystwo Emmy, ale nie mam nic przeciwko. Tak jak teraz jadać mogę każdego dnia.

Zapiekanka jak najbardziej godna polecenia. Idealna dla miłośników zrumienionego makaronowego wierzchu i lekko słonych ryb. Do tego zielony akcent i błyskawicznie powstaje pyszne letnie danie. Teraz tylko trzeba wybrać osobę, która w imię poświęcenia, będzie przebywała w kuchni podczas nieznośnego w ten upał grzania piekarnika ;)

Przepis dodaję do akcji Kuchnia Bardzo Włoska.

Na zdjęciach tle słynne ogórki małosolne. U mnie tradycyjnie robi je tata, przepis wrzucę niebawem.


Lasagne z wędzoną rybą /4 porcje/
("Makaron" wyd. Olesiejuk)

2 łyżki oleju lub oliwy z oliwek
1 posiekany ząbek czosnku
1 mała, drobno posiekana cebula
125g cienko pokrojonych grzybów (u nas pieczarki)
400g pomidorów z puszki lub świeżych
1 mała cukinia, pokrojona w talarki
150ml rosołu warzywnego lub wody
20g masła
250ml mleka
20g mąki pszennej
125g tartego ementalera lub innego ulubionego sera
1 łyżka posiekanej, świeżej pietruszki
8 płatów gotowanych lasagne
350g pokrojonej w kostkę wędzonej ryby (u nas brotola)
sól i pieprz

--> Kliknij tu, żeby przejść do opisu wykonania.

3.07.2012

Prosto z restauracji przy plaży. Blitva.

Chorwacja uzależnia i wraca się do niej więcej niż jeden raz. Te wakacje też z nią wiążę, na razie jednak, kucharzę razem z Emmą. Pieczemy jabłka z orzechowym masłem i gofry, wyciągamy resztki sernikowego twarogu z kilogramowego wiaderka, lodów z pudełek i smażymy ziemniaki.
W Dalmacji zakochałam się od pierwszego wejrzenia, a potem od pierwszego kęsa zadurzyłam się w tamtejszych rybach, owocach i szpinakiem z ziemniakami. Dopiero później, po powrocie, dowiedziałam się, że wcale nie był to szpinak, a popularna na tamtych terenach boćwina. Jest ona nieco wyrazistsza w smaku, ale można ją z powodzeniem zastąpić szpinakiem. Danie to doskonałe jest na ciepło jak i po ostudzeniu. Moim zdaniem najlepiej pasuje do ryb- grillowanych, smażonych, tłustych lub chudszych. Do tej pory miałam okazję próbować z łososiem i morszczukiem i oba gorąco polecam.


Blitva sa krumpirom /2 porcje/
ok. 220g młodych ziemniaków
ok. 450g zmiksowanych liści boćwiny (można zastąpić rozdrobnionym szpinakiem)
1 łyżka masła
1 czubata łyżka śmietany 12%
sól i pieprz
 
Ziemniaki wyszorować i opłukać, pozbawiając się wierzchniej skórki. W garnku zagotować wodę ze szczyptą soli i gotować ziemniaki ok. 5 minut.
Po tym czasie odcedzić, pokroić na kawałki i smażyć na maśle do miękkości.
Boćwinę/szpinak gotować ok. 15 minut, doprawić solą i pieprzem, wymieszać ze śmietaną i odstawić na chwilę. W tym czasie przyrządzić rybę.
Smażony morszczuk /2 porcje/
2 filety z morszczuka
suszone zioła ew. przyprawa do ryb
1 łyżka soku z cytryny
sól
 
Morszczuka skropić sokiem z cytryny, posypać przyprawami (można też lekko oprószyć rybę mąką). Usmażyć na lekko naoliwionej patelni, z obu stron.

Ziemniaki wymieszać z blitvą. Podać razem z rybą.