25.11.2012

Ratatouille z soczewicą.

Aktualnie najbardziej przydają się rozgrzewające, sycące dania, które wprowadzają do domu doskonały aromat i odciągają uwagę od brzydkiej pogody. Takie jest to ratatouille. Może nie do końca taką nazwę powinna przybrać ta potrawa, bo do oryginalnego ratatouille mu daleko. Tak czy siak, zwał jak zwał, jest pyszne.


Ratatouille z czerwoną soczewicą /1 porcja/
1 łyżeczka oleju

1/2 cebuli
1 mały bakłażan
marchewka
1/2 czerwonej papryki
1/3 cukinii
1 pomidor
4 łyżki czerwonej soczewicy
suszone zioła: oregano i bazylia
ostra papryka w proszku
sól

Bakłażana pokroić w plastry, posypać obficie solą i odstawić na ok. 15 minut. W tym czasie pokroić cebulę, marchewkę i resztę warzyw. Bakłażana opłukać i także pokroić w kostkę.
Na rozgrzany olej wrzucić cebulę i bakłażana. Gdy lekko zmięknie, dodać resztę składników i soczewicę. Dusić pod przykryciem do miękkości soczewicy i przyprawić.
Podawać gorące z pieczywem, makaronem, ryżem lub solo.

21.11.2012

Babcine - tort. Moje - 18 lat i chwalenie się tortem.


Chociaż na mój "prawdziwy" osiemnastkowy tort jeszcze przyjdzie pora, dzisiaj wersja mini. To takim wypiekiem zostałam dzisiaj mile zaskoczona wraz z wizytą babci.
Kakaowy i biały biszkopt, kakaowy i zwykły krem, dżem wiśniowy i czekolada. Takie niespodzianki to ja lubię.

No i obiecuję niebawem wrzucić coś wytrawnego, bo baaardzo słodko się tu ostatnio zrobiło przez to całe pieczenie :)

19.11.2012

Sernik z migdałami bez spodu.

Tak szybko znikającego sernika chyba jeszcze nigdy nie zrobiłam. To tylko dowód na to, jak zachwycił smakiem. Prosty, bez komplikacji w przygotowaniu i z delikatnym akcentem migdałowych płatków. Z całą pewnością będzie wracał na stół.


Sernik z płatkami migdałów
(przepis z Bake&Taste)
200g masła
200g cukru
1 łyżka rumu
4 jajka
1 kg twarogu (dałam półtłusty w kostkach)
2 torebki budyniu waniliowego
2 łyżki soku z cytryny
1 łyżeczka otartej skórki z cytryny
50g siekanych migdałów
50g rodzynek (pominęłam)

Tłuszcz, cukier i rum utrzeć na puszystą masę. Stopniowo dodawać jajka, ser oraz budyń w proszku. Całość wymieszać z sokiem i skórką z cytryny, migdałami i rodzynkami (jeśli dodacie).
Spód tortownicy (okrągła, 24 cm) wyłożyć papierem do pieczenia, bok wysmarować tłuszczem. Do formy wyłożyć masę serową i piec około około 60 minut w 175 stopniach.
Po upieczeniu zostawić ciasto na pół godziny w formie, następnie wyjąć i osuszyć na kratce.

11.11.2012

Złoto na talerzu. Dyniowe racuchy.


Nadmiar dyni? No to drożdżowe racuchy!
Przepis autorski.


Racuchy dyniowe /2 porcje/
90g mąki pszennej
60g otrębów owsianych
25g drożdży
1/3 szkl. wody
2 jajka
280g startej dyni

olej do smażenia

Do mąki i otrąb wkruszyć drożdże, zalać wodą i dodać jajka. Wymieszać z dynią i odstawić na  20-30 minut. Smażyć na oleju.

Podawać z syropem, dżemem, miodem, cukrem pudrem lub suszonymi owocami.

7.11.2012

Mamine. Placki z kurczakiem.


Jak nigdy, częściej i częściej wracam do starych receptur. Zeszyty z przepisami mamy i babć staram się poznać od deski do deski. Czasem żałuję, że nie mam swojego i że kiedyś w przyszłości ktoś nie będzie przeglądał przeze mnie zapisanych kartek, pożółkłych i poplamionych. Coś jest w nich sentymentalnego, każda opowiada swoją historię i kryje coś idealnego w swojej prostocie. Nawet najlepsza elektroniczna forma tego nie zastąpi.
No i są placki, inne niż te zamieszczane na blogu kiedyś, te znalazły się stronę dalej. Nazwałabym je bogatszymi i podała gościom. Lubię.


Placki z kurczakiem i papryką /2 porcje/
1 jajko
1 pierś z kurczaka
majonez i musztarda
mąka pszenna
sól i pieprz
posiekana cebula
1/3 czerwonej papryki
olej do smażenia

Pierś z kurczaka i paprykę pokroić w drobną kostkę. Wymieszać z pozostałymi składnikami, dodając musztardę, majonez i mąkę do odpowiedniej konsystencji (konsystencja gęstej śmietany).
Smażyć na oleju.

Podałam z sałatką z brokuła i czerwonej cebuli. Przepis tu: link.

4.11.2012

Drożdżowe koperty z soczewicą.


Polubione i obiecane.


Drożdżowe koperty z soczewicą
(przepis z LawendowegoDomu)
ciasto:
500 g mąki pszennej
opakowanie drożdży instant
2 łyżeczki cukru
1 szklanka ciepłej wody
½ szklanki oleju
sól

nadzienie:
200 g czerwonej soczewicy
2 cebule średniej wielkości
2 marchewki
1 łyżka majeranku
1 łyżka koncentratu pomidorowego
2 ząbki czosnku
1 łyżka słodkiej papryki w proszku
1 jajko
sól
świeżo mielony pieprz
olej do smażenia

dodatkowo żółtko do posmarowania pierogów przed pieczeniem

Drożdże wymieszać w misce z mąką, dodać sól i cukier. W dzbanku wymieszać ciepłą wodę i olej i wlać do miski z suchymi składnikami. Zagnieść elastyczne i gładkie ciasto i odstawić je na około godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (ja to zrobiłam w maszynie do pieczenia chleba).

W tym czasie przygotować farsz. Ugotować soczewicę (nie trzeba jej wcześniej moczyć). Cebulę drobno posiekać, marchewkę zetrzeć na tarce o małych oczkach lub posiekać w blenderze. Cebulę smażyć powoli na sporej ilości oleju, aż zacznie lekko brązowieć, dodać marchewkę, smażyć razem ok. 5 minut, co jakiś czas mieszając. Zestawić z ognia, dodać roztarty czosnek, majeranek, koncentrat, sól, pieprz i paprykę, wymieszać dokładnie i połączyć z soczewicą. Przed dodaniem jajka farsz należy spróbować. Powinien być przyprawiony trochę na wyrost i zdecydowanie tłusty. Pamiętajmy, że trafi on w sam środek drożdżowej otuliny i jego moc zdecydowanie osłabnie. Wyrośnięte ciasto rozwałkować i podzielić na kwadraty. Nakładać farsz i zlepić brzegi.

Posmarować żółtkiem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 190 st.C. Piec ok. 20 minut.

2.11.2012

Szarlotka na cieście twarogowym.


Nie ma lepszego czasu na szarlotki niż chłodne jesienne dni. Znikająca w tempie ekspresowym.


Szarlotka z ciastem twarogowym /blaszka 22x35cm, 20 kawałków/
(przepis z kuchninadatlantykiem)
300g mąki
150g cukru
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
200g zimnego masła pokrojonego w kostkę
250g tłustego twarogu
2 jajka
1,5 kg jabłek obranych i pokrojonych w plastry
1 łyżeczka cynamonu
sok i skórka starta z 1/2 cytryny
2 łyżki cukru trzcinowego

Do malaksera wsypać mąki, cukier i proszek do pieczenia. Zrobić klika pulsów malakserem, żeby składniki się dobrze wymieszały. Dodać masło, znowu kilka razy pulsować, aż ciasto przybierze formę kruszonki. Dodać pokruszony ser i znowu zmiksować. Na koniec dodać jajka i jeszcze moment miksować do połączenia składników.

Ciasto jest bardzo miękkie, nie daje się wałkować. Wstawić je do lodówki. W czasie gdy ciasto się chłodzi obrać jabłka, usunąć gniazda nasienne i pokroić w plastry. Posypać skórką z cytryny, skropić sokiem cytrynowym i posypać cukrem trzcinowym oraz cynamonem.

Piekarnik nagrzać do 190ºC. Podzielić ciasto na 2 części. Pierwszą część ciasta wyłożyć na wysmarowaną masłem i wysypaną bułką tartą blaszkę (lub wyłożoną papierem do pieczenia) i rozsmarować na całej powierzchni. Ja układam gęsto małe kopczyki ciasta łyżeczką i potem rozsmarowuję tą samą łyżeczką moczoną w zimnej wodzie lub pomagam sobie zwilżonymi dłońmi. Teraz nałożyć na ciasto jabłka, a następnie rozsmarować tą samą techniką drugą część ciasta na wierzchu owoców. Tutaj nie musimy być bardzo staranni, jeśli gdzieniegdzie będą nam prześwitywać jabłka to nic nie szkodzi.

Piec szarlotkę przez ok. 40 min, aż ciasto na wierzchu ładnie się zezłoci. Przed podaniem można ewentualnie posypać je cukrem pudrem.