28.06.2012

Na jagody. Biszkopt.


Na jagody. Pieszo lub rowerem, na stragan lub do lasu. Wybrałam las, wzięłam kogoś do towarzystwa i tak po jednej, zatapiając się w zielonym gąszczu, zapełniłam zielone pudełko. Oto są, moje najukochańsze z owoców, nie potrzebujące wielu dodatków, broniące się same w sobie. Niech więc będzie biszkopt, placki, drożdżowe ciasto lub pierogi. Zatapiam się w ich fioletach, słodyczy i prostocie. Czuję lato, wiatr we włosach i śmieję z granatowych rąk.

Biszkopt z jagodami /forma 24x24, 16 kawałków/
(przepis z magazynu Bistro - wrzesień 2011) 

4 jajka + szczypta soli
100g cukru
100g mąki pszennej
masło i mąka do formy
4 czubate łyżki jagód
cukier puder do posypania

Białka oddzielić od żółtek i ubić ze szczyptą soli, dosypując pod koniec cukier. Do piany z białek dodawać kolejno żółtka, za każdym razem mieszając. Przesiać mąkę i delikatnie połączyć ją z jajeczną masą. Ciasto przełożyć do formy wysmarowanej masłem i wysypanej mąką.

Jagody opłukać, osuszyć i ułożyć na cieście.

Piec ok. 40 minut w 160°C. Posypać cukrem pudrem.

27.06.2012

Calzone na zdrową nutę.


Zbliżają się wyczekiwane wakacje, a ja właśnie dzięki wolnym dniom, pozostaję w biegu. Pokochałam to i zostanie ze mną na stałe. Ubieram biegowe buty i ruszam...
Potem upiekłam moje pierwsze calzone, wersja domowa, pyszna, z dużą ilością warzyw i lekko pikantna. Idealne comfort food. Mimo dużej ilości składników, danie szybkie w przygotowaniu i smakujące każdemu.


Pełnoziarniste calzone z kurczakiem i warzywami /3 sztuki/
ciasto:
2/3 szkl. wody
1 łyżeczka syropu z agawy lub klonowego czy cukru
35g świeżych drożdży
1 i 1/2 szkl. mąki pszennej pełnoziarnistej

1 szkl. mąki pszennej
1 łyżka oliwy z oliwek

suszone zioła (oregano, bazylia, rozmaryn, tymianek, majeranek...)
 

Rozpuścić drożdże w ciepłej (nie gorącej) wodzie i syropie. Wymieszać z mąkami, a następnie dodać olej i suszone zioła. Dobrze wyrobić. Włożyć do wysmarowanej oliwą miski, przykryć i zostawić na 20 minut w ciepłym miejscu.

nadzienie:
1/2 dużej cebuli 
1 pierś z kurczaka
1 bakłażan
1/3 żółtej papryki
1-2 pomidory
suszone chilli
sól i pieprz

3 duże plastry żółtego sera


Bakłażana pokroić w plastry. Rozłożyć plastry na dużym talerzu, obficie posolić i odstawić na ok. 15 minut. Po tym czasie opłukać je wodą i pokroić w kostkę. Wrzucić na naoliwioną patelnię i smażyć ok. 5 minut.
Cebulę posiekać i wrzucić na naoliwioną patelnię, zeszklić. Dodać pokrojonego w kostkę kurczaka. Podsmażyć, dodać pokrojoną paprykę, pomidory, chilli, sól i pieprz. Dusić do miękkości kurczaka i warzyw, wymieszać z wcześniej przygotowanym bakłażanem.

Przygotowane ciasto podzielić na trzy równe części. Każdą rozwałkować, na połówce ułożyć nadzienie, plaster sera i złożyć na pół, tworząc duże pierogi. Brzegi zawinąć do środka, sklejając je dokładnie. Piekarnik rozgrzać do 200°C. Przełożyć calzone na naoliwioną blachę do pieczenia, na górze zrobić 3 nacięcia. Piec ok. 15 minut.

Smacznego!

23.06.2012

W ogrodzie wyrosła poziomka. A na dzień ojca...

... zrobiłam sernik, i brownie, i ciasto z truskawkami.


Brownie, z mojego niesłychanego lenistwa, zrobiłam bez masła, w przeciwieństwie do tego z cookrepublic czy tysiąca innych blogów. Wersja, można by więc powiedzieć, trochę uszczuplona, trochę podpatrzona z healthyfoodforliving, a trochę szukana w pośpiechu, po przekonaniu się, że lodówce potrzebne jest uzupełnienie zapasów. Jako, że chciałam zrobić brownie z truskawkami, zamiast jabłkowego musu do ciasta dodałam właśnie te zmiksowane owoce. Efekt przerósł oczekiwania, a ja po raz kolejny przekonałam się, że największą satysfakcję dają mi ciasta zrobione ze zlepka pomysłów, z nutą ryzyka i własnego eksperymentu.
Może to być moje ulubione brownie... i mój ulubiony sernik.


Sernikobrownie z truskawkami /forma o wymiarach 24x24, 16 porcji/
(przepis własny)

ciasto:
1 szkl. gorzkiej czekolady (ok. 60% kakao, 2 tabliczki)
1 szkl. truskawek 

3/4 szkl. cukru
3/4 szkl. mąki pszennej pełnoziarnistej (może być zwykła, pszenna)
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/4 szkl. kakao
1/4 szkl. oleju
2 jajka 

Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej (umieszczając naczynie z czekoladą w garnku z gotującą się wodą). Truskawki i jajka zmiksować. Wszystkie składniki wymieszać razem.


masa serowa:
750g kremowego serka (użyłam 500g mielonego serka z wiaderka i 250g twarogu w kostce)
3/4 szkl. cukru 
2 jajka

Jajka utrzeć z cukrem, dodać ser i dokładnie połączyć (ja robię to w robocie kuchennym).

dodatkowo:
truskawki

Piekarnik rozgrzać do 170°C. 
Na natłuszczoną blaszkę wylać 2/3 ciasta, potem ser, a na górę nakładać łyżką pozostałe ciasto. Wierzch delikatnie przemieszać, tworząc delikatne pasy. Piec ok. 75 minut. Po całkowitym ostygnięciu, wstawić do lodówki na co najmniej 4 godziny.
Można np. udekorować truskawkami.

20.06.2012

Gofry na bogato. Czereśnie i czekolada.


Czereśnie, to jedne z tych owoców, na które czeka się cały rok, a potem trudno się od nich oderwać. Kiedyś na prowadzącej do domu ścieżce, zrywane po kryjomu z gałęzi wystającej poza płot któregoś ogrodu. Potem jedzone po wspięciu się na babcine drzewo, strasząc przy okazji łakome szpaki. Teraz wczesna, jasna odmiana prosto z sadu cioci. Słodkie, w duecie z czekoladą stanowią idealny dodatek do gofrów. Gorąco, jak waniliowy sos, polecam.



Gofry owsiane z czereśniami i sosem z białej czekolady /6 gofrów/

(przepis ze strony foodnouveau)

gofry:
3 łyżki masła
1 ¼ szklanki mąki pszennej
½ szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej
½ szklanki płatków owsianych
2 łyżeczki proszku do pieczenia
¼ łyżeczki sody
¼ łyżeczki przyprawy do piernika
1 szklanka jogurtu naturalnego
2 łyżki syropu klonowego lub miodu
2 duże jajka
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego


Wszystkie składniki wymieszać i piec rumiane gofry w mocno rozgrzanej gofrownicy.

sos:
100 g białej czekolady
1/3 szklanki śmietany kremówki
1 łyżeczka [5 ml] Grand Marnier (opcjonalnie)

Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej lub w mikrofali, dodać śmietanę, podgrzewać, mieszając.

dodatkowo:
świeże czereśnie, wypestkowane
płatki migdałów


18.06.2012

Bliny gryczane z salsą arbuzową. Naleśnikowa sobota - część druga.

Jadę rowerem, a w twarz co chwilę bucha mi fala gorąca, oddana przez silniki mijających mnie samochodów. Wracam do domu, z fetą i bakłażanem w torbie. Bakłażan będzie na kolację, fety użyję już, zaraz. Gdy tylko przekroczę próg domu, zamieszam rosnące w mgnieniu oka ciasto na placki i pokroję słodkiego arbuza. Iście wakacyjnie, w oczekiwaniu na wolne dni. Doskonałe.


Bliny gryczane /20 sztuk, 4 porcje/
(przepis z kwastiismaku

25 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
2 szklanki ciepłego mleka
100 g mąki pszennej
250 g mąki gryczanej
50 ml roztopionego masła
1 łyżeczka soli
olej roślinny do smażenia

Wymieszać drożdże z cukrem, 1/4 szklanki ciepłego mleka oraz 2 łyżkami mąki pszennej, przykryć ściereczką i odstawić na 15 minut do wyrośnięcia.
W większej misce wymieszać przesianą mąkę gryczaną z resztą mąki pszennej, resztą mleka, roztopionym masłem oraz solą. Dodać podrośnięte drożdże, wymieszać, przykryć i odstawić do wyrośnięcia na około 45 minut*.
Na rozgrzaną patelnię teflonową z olejem nakładać ciasto łyżką stołową. Bliny smażyć z dwóch stron na złoty kolor.

*Przy obecnych temperaturach w okolicach 30 stopni, ciasto urosło błyskawicznie, w 10 minut.

Dodatkowo:
arbuz i feta pokrojone w drobną kostkę, płynny miód, świeża mięta, świeżo zmielony czarny pieprz



Przy okazji przepisu na placki, zapraszam do drugiej edycji Naleśnikowych sobót. Szczegóły na portalu miksera kulinarnego, gdzie wszystkich gorąco zapraszam i namawiam do wspólnego smażenia. Można też przesyłać swoje naleśnikowo - plackowe przepisy i zdjęcia pod tym wpisem. Dla dwóch wylosowanych przy podsumowaniu akcji osób, czekają upominki. Patelnie w ruch!
Moje pomysły znajdziecie na porannych oraz w karcie placki i naleśniki, a po cały zbiór sięgnijcie do zeszłorocznego podsumowania akcji.

17.06.2012

Pieczone klopsiki.


W ciągu ostatnich miesięcy poprzestawałam na ambitniejszych śniadaniach, resztę dnia żywiąc się byle czym, przygotowując kolejne miski makaronu, a w międzyczasie piekąc ciasta. Liczba przepisów do wypróbowania jednak nieprzerywanie rośnie. Żeby więc nie stać w miejscu, czas ugotować coś więcej niż makaron, a do miski wrzucić nie tylko truskawki. Niedzielnym upalnym popołudniem, upiekłam ziemniaki, pokroiłam niesamowicie słodką marchew i ugotowałam zielone kuleczki. A do tego kurczak, inny niż zwykle.

 
Pieczone drobiowe klopsiki /4 porcje, 12 sztuk/
(przepis zaczerpnięty ze strony smittenkitchen)

2 kromki chleba, podarte na małe kawałki (1 szklanka)
1/3 szklanki mleka
80g boczku w plastrach, drobno posiekanego
1 mała cebula, drobno posiekana
1 mały ząbek czosnku, posiekane
2 łyżki oliwy z oliwek
1 duże jajko
450g piersi z kurczaka
2 łyżki koncentratu pomidorowego
3 łyżki drobno posiekanej natki pietruszki

Rozgrzać piekarnik do 210°C. Chleb namoczyć w mleku w małej misce aż zmięknie, około czterech minut.

Na łyżce oliwy smażyć boczek, cebulę i czosnek, dodać sól i pieprz, trzymać na średnim ogniu około 6 minut.

Odcisnąć chleb, aby usunąć nadmiar mleka. Lekko roztrzepać jajko w dużej misce, a następnie połączyć z kurczakiem, 1 łyżką koncentratu, boczkiem, chlebem i pietruszką. Uformować 12 klopsików i ułożyć na blasze lub w naczyniu żaroodpornym.

Wymieszać razem pozostały koncentrat i oliwę, a następnie posmarować tą mieszanką klopsiki. Piec w górnej części piekarnika klopsiki będą gotowe przez 15-20 minut.


Dodatkowo:
młode pieczone ziemniaki, marchewka z groszkiem i suszonym majerankiem

15.06.2012

Międzyblogowe gotowanie klasycznie. Makaron z truskawkami.


Wspólne gotowanie zaproponowała mi Siaśka. Postawiłyśmy na, zdaje się, że wyłącznie polski, makaron na słodko. Zdziwili by się Włosi. Jest twaróg, truskawki i już na myśl przychodzi najszybszy obiad pamiętany z dzieciństwa. Zawsze musiało być ciepłe masło łączące wszystkie składniki, lekko topiąc chrupiący między zębami cukier. Podobnie było z twarogiem, który mogłam jeść na śniadanie solo, dodając wyłącznie trochę cukru i śmietany. Teraz, nieodłącznie, jest jeszcze cynamon. Nie mogę uwierzyć, że kiedyś go nie lubiłam. Smacznego!


Makaron z twarogiem i truskawkami /1 porcja/
75g pszennego makaronu
1/2 kostki twarogu (125g)
2 łyżeczki jogurtu naturalnego lub śmietany
1 szklanka truskawek
1 płaska łyżeczka białego cukru
1 łyżka masła
cynamon (opcjonalnie)

Makaron ugotować w lekko osolonej wodzie. Odcedzić i opłukać pod bieżącą wodą.
Twaróg rozgnieść z jogurtem. Truskawki umyć i odkroić szypułki.
W misce umieścić truskawki i makaron, nałożyć na nie rozgnieciony twaróg, posypać cukrem. Masło stopić. Polać nim całość. Posypać cynamonem.

12.06.2012

Musaka. Dla kochania bakłażana.


Pochmurny dzień. Comfort food. Musaka.
Po prostu i oto przepis wypierający lasagne z pierwszego miejsca moich ulubionych dań. Jak tata, poproszę dokładkę.


Musaka /4 porcje/
(zmodyfikowany przepis ze strony wielkie żarcie)
1-2 duże bakłażany
3 średniej wielkości ziemniaki
1 duża cebula
450g mięsa mielonego (dałam indycze)
1 puszka pomidorów lub 6-7 świeżych*
1 łyżeczka oregano
cynamon
sól, pieprz
czosnek
oliwa lub olej rzepakowy do smażenia

beszamel:
2 łyżki masła
2 łyżki mąki
1 i 1/4 szklanki mleka
sól, pieprz
1 łyżka startego długo-dojrzewającego sera

dodatkowo:
spora garść startego sera

Bakłażana pokroić w plastry. Rozłożyć plastry na dużym talerzu, obficie posolić i odstawić na ok. 15 minut. Po tym czasie opłukać je wodą i wrzucić na lekko naoliwioną patelnię, smażyć ok. 5 minut. Ziemniaki obrać, pokroić w plastry i lekko podsmażyć z obu stron lub podgotować.

Cebulę pokroić w piórka, smażyć na złoty kolor, dodać mięso. Smażyć, mieszając przez ok. 15 minut, do czasu, aż mięso zmieni kolor na brązowawy (jeśli musakę robimy z gotowego mięsa mielonego, które często jest tłuste, w czasie smażenia wydziela się coś w rodzaju rosołu i należy go odlać przed dodaniem pomidorów).
Dodać pomidory, czosnek, przyprawy i dusić na małym ogniu przez ok. 20 minut.

W tym czasie przygotować sos. Rozpuścić masło, zdjąć rondelek z ognia, dodać mąkę, znów postawić na palnik i stopniowo wlewać zimne mleko, cały czas mieszając.
Zagotować, dodać ser i odstawić do lekkiego przestudzenia.

W naczyniu żaroodpornym ułożyć ziemniaki, a potem warstwami: plasterki bakłażana i mięso. Zalać całość sosem beszamelowym i posypać serem.
Wstawić do pieca nagrzanego do 180 stopni na ok. 50 minut, do czasu, aż wierzch się zrumieni.

* Zamiast pomidorów i cebuli dałam 200g wygranego, otrzymanego od firmy Barilla sosu Arrabiata i dodałam dużego świeżego pomidora. Nie doprawiałam już mięsa solą i pieprzem, bo sos nadał wystarczającej ostrości.

10.06.2012

Makaronowo. Kalafior w musztardowym sosie.


Do pewnego momentu kalafiora nie wyobrażałam sobie pod inną postacią niż w panierce. Młode ziemniaczki, koperek, jajko - domowy klasyk. Smak zapamiętany z dzieciństwa, taki, do którego z przyjemnością się wraca. Tym razem zapragnęłam innej odsłony tego warzywa, a gdyby tak musztarda? Albo kurczak i tymianek?
Znalazłam, wypróbowałam, polecam i powtórzę.


Makaron z kurczakiem i kalafiorem w sosie musztardowym /2-3 porcje/
2 piersi z kurczaka
1 średnia cebula
1 łyżka oliwy z oliwek
1 łyżeczka tymianku
1/2 szklanki bulionu
1/2 szklanki białego wina
2 łyżki musztardy Dijon
1/2 szklanki jogurtu naturalnego
1 łyżka mąki kukurydzianej rozpuszczona w 2 łyżkach bulionu


Obrać i posiekać cebulę. Podsmażyć cebulę na oliwie na średnim ogniu. 
Kiedy cebula się zrumieni, dodać kurczaka. Opiec, mieszając. Dodać tymianek, musztardę, wino i bulionPrzykryć, zmniejszyć ogień i dusić, aż kurczak będzie gotowy, około 15 minut.
Rozpuścić skrobię w bulionie. Zwiększyć ogień i dodać ją do sosu. Mieszać, aż sos zgęstnieje. Zdjąć z ognia i wymieszać z jogurtem.


ok. 100g makaronu
1/3 główki kalafiora
1/2 szklanki startego sera
 

W dużym garnku zagotować wodę. Dodać szczyptę soli. Pokroić kalafior w różyczki. Kiedy woda się zagotuje dodać makaron i kalafior. Gotować, aż oba będę gotowe - ok. 11 minut. Odcedzić i włożyć z powrotem do garnka. Wymieszać z sosem.
Podałam z rukolą.

9.06.2012

Wspólne pieczenie. Kołaczyki z rabarbarem i kokosową kruszonką.


Można oddychać wilgotnym powietrzem, wziąć rower, kogoś do towarzystwa, odwiedzić las i zjeść drożdżówki na trawie. I tak po dwudziestym kilometrze, słuchając tylko szumu drzew i śpiewu ptaków, zatopić się w zapachu kokosu i zbliżającej się, deszczowej nocy. Muszę wracać tam częściej, przecież to tylko 1,5km, przecież po zmroku, przy otwartym oknie, słyszę stukot sunącego tam po szynach pociągu.
Znowu wirtualnie pieczemy z manią179, tym razem drożdżówki, na śląsku zwykle zwane kołaczykami. Zaproponowałam rabarbar i przepis na drożdżowe ciasto ze starej babcinej książki "Kuchnia śląska", resztę pozostawiłam do interpretacji własnej. Tak powstały u mnie znakomite, niezwykle puszyste i lekko kwaśne bułeczki z chrupkim kokosowym wierzchem. Zdecydowanie do powtórzenia, bo zdecydowanie za szybko znikają. Rabarbarowe nadzienie zrobiłam z połowy podanych niżej składników, a resztę bułeczek nadziałam czekoladą - białą i mleczną. Takie też gorąco polecam. Najlepsze są właśnie gorące. Po raz kolejny wyjadam je prosto z blaszki, nie słuchając ciągle powtarzanych w dzieciństwie przestróg przed bólem brzucha od świeżego ciasta. Ale czy to aby nie jest jakaś bajka, wymyślona przez babcie, w celu uchronienia choć odrobiny wypieku na deser?


Kołaczyki z rabarbarem /12 sztuk/

500g mąki pszennej* + ok. 100g
20g drożdży
350ml mleka
1 łyżeczka cukru
75g masła/margaryny
75g cukru
1 jajko
tarta skórka z cytryny

Drożdże rozpuścić w 50ml mleka, dodać łyżeczkę cukru i łyżeczkę mąki. Odstawić na 10-15 minut.
Mąkę przesiać do dużej miski (otręby pozostałe na sicie też dodałam do ciasta), podgrzać lekko, mieszając. Dodać stopiony tłuszcz, pozostałe mleko, cukier, jajko, skórkę startą z połowy cytryny, a na końcu drożdżowy zaczyn. Zagnieść ciasto i wyrobić przez co najmniej 10 minut, w razie potrzeby dodając mąkę. Pozostawić do wyrośnięcia na ok. 30 minut. Po tym czasie zagnieść i zostawić jeszcze na 15 minut.

nadzienie:
600g rabarbaru
200g cukru
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii (opcjonalnie)

Rabarbar pokroić w cienkie kawałki, zasypać cukrem. Gotować na małym ogniu, aż rabarbar zacznie się rozpadać, sok odparuje i powstanie gęsty mus.

kruszonka:
25g masła
30g cukru
20g mąki
10g wiórków kokosowych

Masło utrzeć między palcami z cukrem, mąką i wiórkami.

Ciasto podzielić na 12 części. Każdą rozpłaszczyć, formując płaski okrągły placek. Nakładać po czubatej łyżce nadzienia. Brzegi złożyć do środka i skleić. Drożdżówki ułożyć na natłuszczonej blasze złączeniem do dołu. Posypać kruszonką.
Piec ok. 15 minut w 200 stopniach.


 *Użyłam 200g pszennej pełnoziarnistej i 300g zwykłej.

7.06.2012

Ravioli ze szpinakiem.


Zielono, od foodpourvous, na pyszny letni obiad.


Ravioli ze szpinakiem /24 sztuki, 4 porcje/
ciasto:
3 jajka
340 g mąki
2 łyżki wody
1 łyżka oliwy z oliwek
1 łyżeczka soli

Przesiać mąkę do miski. Zrobić dołek, wlać wodę, olej i jajka. Wymieszać łyżką, a następnie kontynuować rękoma. Kiedy wszystkie składniki się połączą, przełożyć ciasto na stół i dobrze ugnieść. To zajmie około 10 minut.
Zawinąć ciasto w folię i pozostawić ok. 40 minut na stole.

nadzienie:
200g ricotta
200g mrożonego szpinaku (po odciśnięciu z wody ok. 130 g)
sól do smaku
1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
pieprz do smaku
20g parmezanu
1 ząbek czosnku

Szpinak rozmrozić i rozdrobnić. Odcisnąć z całej wody. Ricottę wymieszać ze szpinakiem i pozostałymi składnikami.

sos:
500g pomidorów z puszki lub świeże
2 ząbki czosnku
100g cebuli

Cebulę smażyć w oliwie. Dodać posiekane pomidory, czosnek i dusić.

Ciasto bardzo cienko rozwałkować, na połowie ułożyć kulki nadzienia i przykryć drugą częścią ciasta. Dookoła nadzienia połączyć ciasto palcami i pokroić w kwadraty.
Gotować ravioli od 3 do 5 minut w osolonej wodzie.
Podawać polane sosem i posypane serem.

Porcja z sosem, bez sera:

4.06.2012

Niebiesko, fioletowo, jabłkowo.

Jagody, borówki - owoce pachnące wakacjami i to na nie czekam co roku z utęsknieniem. W zeszłym roku zrobiłam spore mrożone zapasy tych granatowych kuleczek, ale i tak w lutym zużyłam ostatni woreczek. Tak przynajmniej myślałam. Wielkie więc było moje zaskoczenie gdy wczoraj znalazłam jeszcze dwie spore paczuszki. Musiało być ciasto, delikatne, wilgotne, wegańskie, z wyraźnymi jabłkowymi i jagodowymi kawałkami. Pyszne, uzależniające, ale też zdrowe i dietetyczne, więc warto od razu zrobić je z podwójnej ilości składników.

Myślę, że z powodzeniem można użyć tu innych jagodowych owoców - poziomek, malin, truskawek lub jeżyn. Najważniejsze jest by wcześniej owoce zmiksować na gładki mus, by podczas gotowania powstać mógł gęsty syrop. Jabłek przed miksowaniem nie obierałam. W oryginalnym przepisie od HobbyandMore były owsiane płatki, ale z ich braku, użyłam żytnich.


Ciasto borówkowe z jabłkami /26x10cm, 6 kawałków/
kompot:
3/4 szkl. borówki amerykańskiej (mogą być mrożone)
1/2 szkl. jabłek, pokrojonych
4 łyżki cukru trzcinowego
1/2 łyżeczki cynamonu
3-4 łyżki wody

Wszystkie składniki zbledować na gładko. Zagotować i trzymać na małym ogniu ok. 15 minut, do uzyskania konsystencji syropu.

ciasto:
3/4 szkl. mąki pszennej pełnoziarnistej
1/4 szkl. mąki pszennej
1/4 łyżeczki soli
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
1 jajko (w wersji wegańskiej 1 łyżka mielonego lnu + woda)
1 łyżka oleju
1 łyżka cukru trzcinowego
1/3 szkl. wody
3 łyżki płatków owsianych lub żytnich
kompot z powyższego przepisu

dodatkowo:
1 jabłko
1/3 szkl. borówki amerykańskiej

Mąki przesiać z proszkiem do pieczenia i wymieszać z solą.
W dużej misce wymieszać jajko, olej, cukier, wodę i płatki. Dodać uzyskany owocowy mus oraz suchą mieszankę.
Do ciasta dodać pokrojone jabłko i borówkę.

Piekarnik rozgrzać do 180 stopni. Ciasto przelać do keksówki i piec 45-50 minut.


3.06.2012

Zioła, cytryna, kurczak. Sałatka!

Ogórki smakują jak ogórki, szczypior jest ostry, a podczas krojenia cebulek z oczu pocieknie niejedna łza.
Tu powstała pyszna sałatka znaleziona na myrecipes, w oryginale podawana z mini croissantami. U mnie z chlebem lub solo. Zielona, świeża, orzeźwiająca, z cytrynową nutą i doskonała na ciepłe dni.


Ogórkowo-cytrynowa sałatka z kurczakiem /4 porcje/

1/4 szkl. oliwy extra-virgin
3 łyżki soku z cytryny
1 łyżka skórki z cytryny
1 łyżka posiekanego świeżego koperku
1 łyżka posiekanego świeżego szczypiorku
1 łyżka posiekanej świeżej bazylii
1 łyżka posiekanej mięty
1 łyżka posiekanych solonych kaparów
1/4 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu
3 szkl. rozdrobnionego pieczonego kurczaka (440g surowego mięsa)
1/2 dużego ogórka (ok. 1 szkl.), w kostkę
6 zielonych cebulek, w plastry

W małej misce wymieszać razem oliwę, skórkę i sok z cytryny, zioła, kapary, sól i pieprz.
W dużej misce wymieszać kurczaka, ogórka i zielone cebulki. Dodać przygotowany wcześniej dressing.